Moraira

Praktyczne i użyteczne informacje o gminie Teulada-Moraira.

    

Moraira jest miejskim centrum gminy Teulada położonej nad brzegiem Morza Śródziemnego. Teuladę i Morairę wyróznia to iż mają dwie strefy miejskie oddalone od siebie o 6 km dzieki czemu mają też dwa razy więcej historii, tradycji i zwyczajów.

    

Tajemnica uroku Morairy tkwi w tym, iż rozrastała się ona bardzo powoli, aż przekształciła się w międzynarodowe centrum turystyczne na wybrzeżu śródziemnomorskim, zchowała jednak swój dawny wygląd rybackiego miasta i równie nienaruszone okolice.

    

Moraira znana jest jako ważne centrum turystyczne z pięknymi plażami, interesującym centrum historycznym, wysokiej jakości winami i wyjątkowym rynkiem rybnym. Położenie wybrzeża i otaczające je góry stwarzają mikroklimat, który gwarantuje średnie roczne temperatury na poziomie osiemnastu stopni i pozwala cieszyć się jego urokami prawie przez cały rok.

    

W Teuladzie i Morairze panuje szczególna dbałość o środowisko naturalne, mieszkańców i odwiedzajacych, a przede wszystkim, o przyszłość. W wyniku tej dbałości szuka sie sposobów na ochronę natury, tradycji i obyczajów oraz zrównoważony rozwój będący gwarancją lepszej przyszłości.

   

W 2014 gmina ta została wybrana, przez Atrevo - jedną z najbardziej znanych agencji turystycznych w Niemczech, jako najlepsze miejsce na wakacje w Hiszpanii wyprzedzając znacznie inne miejsca odpoczynku w tym kraju, na przykład te na Majorce.

    

Wybrzeże Morairy i Teulady. Zatoczki, plaże i porty.

Moraira i Teulada posiada 8 km wybrzeża z licznymi plażami i zatoczkami, które za jakość i dostępność usług zostały nagrodzone statusem Niebieskiej Flagi przez Europejską Fundację Edukacji Środowiska przyznawanym plażom i portom w Europie i na innych kontynentach. Ta wyjątkowa dbałość o środowisko naturalne i jakość plaż pomogło Teuladzie i Morairze uzyskać certyfikat jakości ISO 901 oraz certyfikat jakości w Zarządzaniu Środowiskiem Naturalnym ISO 14001.

    

Klub Morski i Port Sportowy w Morairze.

Klub Morski i Port Sportowy w Morairze, postrzegany jako jeden z najlepszych Okręgu Walencjańskim, posiada 620 miejsc cumowniczych dla łodzi o maksymalnej długości 25 metrów i szerokości 7 metrów. Jachty rekreacyjne, które tutaj cumuja wskazują na turystyczny rozwój miasta. Klub Morski oferuje liczne usługi, posród których należy wymienić: dziesięciotonowy dźwig, dostawę paliwa, podłączenie wody i pradu w miejscach cumowniczych, nadbrzeże dla wędkarzy i taras,  halę rybną, malowanie i naprawę łodzi, lokalny warsztat, publiczny parking, toalety, szkołę nurkowania i żeglarstwa, restauracje, centrum hadlowe, sklepy z artykułami morskimi, itp.

    

W Klubie Morskim znajduje się hala rybna, jedyna w regionie, gdzie rybacy z Morairy sprzedają ryby w tradycyjny sposób, bezpośrednio indywidualnym klientom. Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, o 10 rano istnieje możliwość zakupu małej lub duzej ilości ryb złowionych tego ranka (ranchos) na aukcji. Aukcja zaczyna się niską ceną wyjściową, którą się podbija krzycząc po walencjańsku. Kiedy ktoś chce zakupić wiekszą ilość aukcja jest zatrzymywana a ryby sprzedawane za uzgodnioną cenę. Są pewne wyjątki dotyczące określonego rodzaju ryb czy małż.

     

Moraira oferuje plaże ze statusem Niebieskiej Flagi za jakość ich wód i usług tam świadczonych. Głównymi plażami Morairy są: El Portet de Moraira, Ampolla i Les Platgetes.

    

Plażę El Portet

El Portet jest plażą z drobnym piaskiem i nastepującymi udogodnieniami: ochroną, ratownikami, toaletami, wodą do obmywania nóg, chodnikami, parkingiem, wynajmem kajaków i promanadą ze sklepami i restauracjami.

    

Plażę El Portet

Ampolla jest także plażą piaszczystą, leżącą w pobliżu zamku, w zabudowanej części Morairy. Ampolla i Portet są największymi i najczęściej odwiedzanymi plażami Morairy. Latem zapewniona jest tam ochrona, ratownicy, parking, dostęp dla niepełnosprawnych, woda do obmywania nóg, toalety, chodniki, plac zabaw dla dzieci, hamaki i parasole plażowe oraz restauracje.

     

Plażę Les Platgetes

Plażę Les Platgetes tworzą dwie małe zatoczki w pobliżu Ampolla i centrum Morairy. Jest ona w części piaszczysta a w części skalista. Położona jest tuż przy atrakcyjnej promenadzie z ogrodem i dużym trawnikiem. Usługi obecne na tej plaży to: ratownicy, ochrona, woda do obmywania nóg, chodniki, toalety i wspomniana promenada z punktem widokowym.

     

Plażę Cala de L’Andrago i Punta de L’Estrella

W Morairze można znaleźć także inne interesujące zatoki. Najsłynniejsze z nich to: Cala de L’Andrago i Punta de L’Estrella. Obie charakteryzują się krystalicznie czystą wodą i przepięknym dnem doskonałym dla amatorów nurkowania.

      

Rekreacja w Teuladzie i Morairze.

    

Wycieczki piesze i przyroda.

W Teuladzie i Morairze znaleźć można liczne dobrze oznaczone szlaki piesze. Wycieczki piesze mogą być jednym ze sposobów na miłe spędzenie czasu w tej okolicy.

    

Sporty wodne w Morairze.

W Morairze jest wytyczonych pięć wyjątkowych szlaków podwodnych: Laberinto, Cap D’Or, Portet, Andrago i Cap Blanc. Szlaki te pokazują naturalne bogactwo podwodnego świata tego regionu.

    

Znaleźć tutaj można wyspecjalizowane firmy, które oferują zwiedzanie i odkrywanie tych podwodnych szlaków, takie jak wyprawy kajakowe, wodne skutery i wycieczki z przewodnikiem. Dodatkowo Klub Morski Morairy oferuje letnie kursy nurkowania i żeglarstwa.

     

Sport w Teulada-Moraira.

W tym regionie oprócz sportów wodnych możesz także uprawiać te niezwiązane z morzem, choćby na przykład zagrać w tenisa, pójść na spacer do Bio Parku przy plaży Ampolla, pojeździć na gokartach na torze Adrian Valles, wspiąć się na klify półwyspu Cap D’Or i inne.

     

Baw się na festiwalach Teulady i Morairy.

Na przestrzeni całego roku Moraira i Teulada oferują liczne święta oparte zarówno na własnych tradycjach i zwyczajach jak i tych z Costa Blanki. Najważniejszymi z tych świąt są: Festiwal Patrona Teulady San Vicente Ferrera obchodzony w weekend po Wielkanocy, podczas którego zobaczyć można koncerty, parady, pokazy sztucznych ogni i walki byków “bous al carrer”; Festiwal Maurowie i Chrześcijanie w Morairze obchodzony w drugi weekend czerwca oraz Święto patronki Morairy Virgen del Carmen obchodzone w lipcu podczas których najważniejsza jest procesja łodzi, walki byków “bous a la mar” i pokaz ogni sztucznych na wodzie.