Costa blanca

Costa Blanka: doskonały region do życia w Hiszpanii.

     

Costa Blanka położona w prowincji Alicante, jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów i jednym z najlepszych do życia. Bycie właścicielem posiadłości w tej części Hiszpanii daje możliwość korzystania z łagodnego klimatu ze średnia roczna temperaturą 17°, z 218 kilometrów wybrzeża pełnego przepięknych klifów, plaż i zatoczek oraz ze zróżnicowanej śródziemnomorskiej kuchni i bogatego dziedzictwa kulturowo-atrystycznego. Costa Blanka jest częścią Wspólnoty Autonomicznej Walencja (tworzonej przez prowincje Alicante, Walencji i Castellon) dlatego miejscowości położone w północnej części Costa Blanka (Benissa, Calpe, Denia, Moraira, Benitachell, Gata de Gorgos,…) znajdują się w tej samej odległości zarówno od Walencji jak i od Alicante – mniej niż godzinę jazdy samochodem.

     

Tę część Hiszpanii łączy z głównymi miastami narodowymi i zagranicznymi nowoczesna infrastruktura drogowa i komunikacja lotnicza. Przyczynił się do tego rownież fakt, iż w ostatnim czasie wielu obcokrajowców założyło dom na Costa Blance prowadząc jednocześnie swój biznes w innych miastach hiszpańskich lub zagranicznych.

     

Costa Blanka: plaże, zatoczki i sportowe przystanie.

Denia, Javea, Moraira, Benitachell, Gata de Gorgos, Benissa, Calpe i Altea położone na północy Costa Blanki są miejscowościami o szczególnym klimacie (badania naukowe, przeprowadzone w latach dziewięćdziesiątych, uznały mikroklimat Javei za najlepszy na świecie ze średnią roczną temperaturą pomiędzy 18° a 24°), z doskonałymi piaszczystymi plażami, ukrytymi zatoczkami, miejscami natury pod szczególną ochroną i krajobrazami wypełnionymi najpiękniejszymi i najbardziej szczególnymi osobliwościami geograficznymi Wybrzeża Śródziemnomorskiego, takimi jak: Skała Ilfach, Cabo la Nao czy też Cabo San Antonio.

    

Już od lat Costa Blanka wraz ze swoimi dwustoma kilometrami wybrzeża jest atrakcją przyciągającą zagranicznych turystów, nie tylko tych chcących odpocząć nad Morzem Śródziemnym, ale także amatorów sportów wodnych. Obszar Costa Blanki przekształcił się w jeden z najlepiej przygotowanych do trenowania żeglarstwa region hiszpańskiego Wybrzeża Śródziemnomorskiego. Potwierdza to szeroka oferta klubów wodnych i sportowych przystani jachtowych z całą gamą usług i infrastruktury oraz z ponad 9000 miejsc cumowniczych dla łodzi.

    

Costa Blanka: raj dla graczy w golfa.

Dzięki wyjątkowemu klimatowi Costy Blanki, amatorzy gry w golfa mogą tutaj trenować przez cały rok. Obecnie w ofercie jest ponad piętnaście klubów golfowych położonych głównie na terenach nadbrzeżnych i w odległości mniejszej niż 45 minut jazdy z lotniska w Alicante.

     

Kluby te są wyposażone we wszelkie udogodnienia, a niektóre z nich zostały zaprojektowane przez sławnych graczy w golfa, takich jak Severiano Bellesteros.

     

Gastronomia, atrakcje, święta i tradycje Costa Blanki.

Z wielu popularnych świąt i tradycji, celebrowanych z północy na południe Costa Blanki, kolorowych i widowiskowych należy wyróżnić dwie, które spotykają się z ogromnym zainteresowaniem zagranicznych turystów: Las Hogueras de San Juan (Ogniska Swiętego Jana) i Święto Maurów i Chrześcijan w Alcoy.

   

Pośród produktów lokalnej kuchni Costa Blanki znajdują się te o charakterze typowo śródziemnomorskim i są one jedną z głównych zalet tutejszej gastronomii. Ryż, ryby, owoce i warzywa to podstawowe składniki lokalnych dań podawanych z doskonałymi winami regionalnymi. Pośród deserów najsławniejszym jest tradycyjnie wykonany migdałowy turron i tutejsze lody.

    

Do dziedzictwa kulturalnego Costa Blanki zaliczają się liczne osady prehistoryczne oraz iberyjskie, takie jak: Dama de Elche czy też Tesoro de Villena, osady archeologiczne, majestatyczne zamki, kościoły gotyckie i barokowe. Regionalne Muzeum Archeologiczne – MARQ, które zostało ogłoszone Europejskim Muzeum Roku 2004, posiada bogatą kolekcję i wystawy przedstawiające historyczne i kulturowe dziedzictwo regionu.

     

Costa Blanca map