Alicante

Przydatne i praktyczne informacje turystyczne o Alicante.

Alicante liczy ponad 335 tysięcy mieszkańców i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Znajduje się niemal w centrum wybrzeża Costa Blanca. Dzięki doskonałej infrastrukturze komunikacyjnej, z Alicante można dojechać do większości miast na wybrzeżu Costa Blanca, zazwyczaj w nie więcej niż 60 minut.

   

Jako stolicy prowincji, Alicante jest najważniejszym miastem w regionie. Mają tutaj swoje siedziby delegacje admisnitracji publicznej prowincji, jak również duże centra handlowe i kulturalne.

   

Najbardziej charakterystyczne miejsca w Alicante.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc tego miasta jest promenada Paseo de la Explanada de España, która przechodzi nad brzegiem morza i która jest najbardziej ruchliwą częścią Alicante. Na jednym z końców promenady znajduje się plaża Postiguet, a na drugim końcu park Santa Cruz, który jest znany ze względu na swoje stuletnie drzewa.

   

Kolejnym emblematycznym miejscem jest Zamek Santa Barbara, znajdujący się w centrum miasta na szczycie góry Benacantil. Jest to bardzo dobrze zachowany objekt, gdzie odbywają się liczne imprezy i wydarzenia kulturalne.

   

Stare Centrum Alicante jest prawdopodobnie najczęściej odwiedzaną częścią miasta. Można tu spacerować przez wąskie i malownicze uliczki pełne barów i restauracji znajdujących sie między większością zabytków Alicante. Stare Miasto wraz z nowymi terenami dzielnicy handlowej portu tworzą wspólnie duży i ciekawy obszar turystyczny miasta.

   

Plaże i port w Alicante.

Alicante posiada piękne plaże a najbardziej znane i popularne są plaża Postiguet, znajdująca się w centrum i plaża San Juan w północnej części miasta. Obie plaże, wraz z plażami Albufereta i Los Saladares, cieszą się odznaczeniem "Błękitnej Flagi", która potwierdza jakość wód i oferowanych na nich usług.

   

Port Alicante, znajdujący się w samym sercu miasta, naprzeciwko promenad Paseo de Canalejas i Paseo Explanada de España, posiada bardzo bogatą ofertę handlową i rekreacyjną. Sam port jest portem towarowym i pasażerskim. To właśnie stąd odpływają łodzie na wyspę Tabarca, mianowane miejscem o wartosci historyczno-artystycznej, i która jest obszarem ważnego dziedzictwa przyrodniczego, kształtowanego przez obszar chroniony "Marine Reserve Tabarca" i jaskinie "La Cueva del Llop Mari".

   

Przestrzenie i oferty kulturalne Alicante.

Fantastyczna oferta kulturalna tego miasta nie pozwala na nudę!

Alicante zaprasza do swoich licznych muzeów, takich jak  Muzeum Archeologiczne -MARQ,  Muzeum Sztuk Pięknych Gravina i Muzeum La Asegurada oraz teatrów i lokali artystycznych, takich jak Teatro Principal, Auditorium Wojewódzkie Alicante, Teatr Arniches i Auditorium Muzyczne La Casa de la Musica, jak również Centrum Kultury Las Cigarreras.

    

Festyny i imprezy sportowe w Alicante.

Jedną z najbardziej znanych imprez Alicante są Ogniska Świętego Jana (Les Fogueres de Sant Joan Les), zadeklarowane jako impreza o międzynarodowej wartości turystycznej. Ogniska (Les Fogueres) są to duże figury tradycyjnie wykonane z kartonu i drewna, i które z satyrą i humorem przedstawiają aktualne wydarzenia z zycia Hiszpanii.  W czasie trwania tych imprez odbywają się liczne koncerty muzyczne a całe miasto żyje świąteczną atmosferą, która jest obecna w każdym zakątku miasta. Święto kończy się o północy 24 czerwca spaleniem figur na ulicach i pokazem sztucznych ogni z zamku Santa Barbara.

   
Wśród wydarzeń sportowych miasta wyróżnia się przede wszystkim miedzynarodowe regaty żeglarskie dookoła świata, obecnie pod nazwą Volvo Ocean Race, które rozpoczynają się właśnie w porcie w Alicante.