Javea

Praktyczne i użyteczne informacje turystyczne gminy Javea.

   

Javea (Xabia) jest miasteczkiem rybackim na Costa Blanka, położonym w północnej części Prowincji Alicante, pomiędzy Denią, Benitachell i Gata de Gorgos, zamieszkałym przez ponad 32 900 mieszkańców. Ponad połowę z nich stanowią cudzoziemcy, którzy wybrali to miejsce na swój dom ze względu na wyskoką jakość życia i niezwykły klimat ze średnimi temperaturami w granicach od 18º do 24º. Badania naukowe prowadzone w latach dzieiwięćdziesiątych wykazały iż klimat Javei posiada najlepszy mikroklimat na świecie, tuż przed Rio de Janeiro.

   

W gminie Javea znajdują się trzy centra rekreacyjne.

    

Miasto Javea jest historycznym centrum gminy.

Znajduje się tutaj dobrze zachowana starówka z tradycyjną architekturą, labiryntem uliczek i kamienic. Najbardziej godny uwagi jest kościół (znajdujacy się na liście narodowych historycznych zabytków) oraz Rynek Abastos Municipal. Historyczne centrum Javei oferuje mozliwość przyjemnego odpoczynku i spędzania czasu w otoczeniu tradycyjnych sklepików, muzeów, barów, lokalnych bistro i restauracji.

   

W Porcie Javei (Aduanas del Mar) panuje ożywiona atmosfera cały rok.

Znajdują się tutaj  wszelkie niezbędne usługi, sklepy i restauracje. Możesz cieszyć się spacerem wzdłuż Morza Śródziemnego odwiedzając tutejszy port oraz kościół Loreto, wybudowany w nowoczesnym awangardowym stylu ze sklepieniem w kształcie dna łodzi.

   

Plaża Arenal jest głównym centrum rekreacyjnym Javei latem.

Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych plaż w okolicy. Sławy dodaje jej promenada, która od 2013 roku nazywana jest Paseo “Tenista David Ferrer” dla uczczenia najsławniejszego sportowca w tym mieście.

   

Plaże i zatoczki gminy Javea.

Dwudziesto pięcio kilometrowe wybrzeże Javei (Xabia) to ciąg przepięknych klifów porośniętych sosnami i typowym śródziemnomorskim lasem. Znajdziesz tutaj wiele plaż piaszczystych, kamienistych i skalistych w ukrytych zatoczkach  o przejrzyście czystej wodzie. Plaże te są wyposażone we wszelkie udogodnienia i media. Wszystko to sprawia iż rok po roku plaże te otrzymują status Niebieskiej Flagi. Najbardziej wyróżniające się plaże Javei to: Arenal, La Grava i La Granadella.

   

Klub Morski i przystań sportowa w Javei (Xabia) oferuje między innymi: siłownię, restaurację, basen i usługi związane z rekreacja wodną. Przez cały rok klub organizuje też wiele konkursów i zawodów dla miłosników morza, takich jak zawody wędkarskie, żeglarskie czy w nurkowaniu.

    

Cabo La Nao, Cabo San Antonio i Montgo w Javei.

Javea jest wyjątkowo widokowa dzięki swej przyrodzie i ukształtowaniu terenu. Jej wybrzeże jest ciągiem klifów, zatok, wysp i jaskiń. Bogate dziedzictwo naturalne jest bardzo interesujące i cenne pod względem ekologicznym, dlatego chronione jest w licznych parkach: Cabo La Nao, Cabo San Antonio wraz z rezerwatem morkim, Park Natury Monto, Park Leśny Granadella i zatoka Portixol.

   

Rekreacja w Javei.

   

Trekking w Javei.

W Javei znajdziesz liczne szlaki, którymi możesz wybrać się na piesze wędrówki. Są one dobrze oznaczone i możesz z nich podziwiać atrakcyjny krajobraz, klify, roslinność oraz  wyjątkowe widoki łączące góry i morze w jedno. Warto wybrać poniższe szlaki:

    

PORT XÀBIA-MONTGÓ (PR CV-355)

GRANADELLA (PR CV-354)

CALA BARRACA (SL CV-97)

CAP PRIM (SL-CV-98)

ERMITA DE SANTA LLÚCIA (SL CV-99)

     

Nurkowanie w Javei.

Amatorzy nurkowania mogą cieszyć się bogatym dnem morskim z różnorodną florą i fauną. Biuro informacji turystycznej oferuje przewodnik po polecanych szlakach morskich, na które można się dostać przez kluby i centra nurkowania, i które przebiegają w następujących miejscach Javei: Reserve Escull del Cap de Sant Antoni, Tangó, Mona del Cap Prim, L´illa, Mona de L´illa, Cap Negre, Escull de Sant Pere or Bergantí, Descobridor andadella.

    

Sport w Javei.

W ciągu całego roku w Javei odbywa się wiele imprez sportowych, które wykorzystują niezwykle dogodne połączenie gór i morza: golf, jazda konna, tenis i sporty wodne (kanoing, surfing, żeglarstwo, itp.) są tylko niektórymi z dziedzin sportowych jakie możesz uprawiać w tej części Morza Śródziemnego.

     

Tradycja i popularne święta w Javei.

Javea proponuje bogatą i różnorodną ofertę świąt typowych dla śródziemnomorskiej kultury i tradycji. Najsłynniejsze świeta są celebrowane od czerwca do września.  Są one najbardziej interesujące dla mieszkańców tych okolic i odwiedzających je:

    

Hogueras de San Juan w Javei (Festiwal Ognii Św. Jana)

Hogueras de San Juan w Javei (Festiwal Ognii Św. Jana) odbywa się w czerwcu i kończy go “Nit dels Focs”. Ostatniego dnia tego festiwalu, dnia św. Jana, wszyscy uczestnicy obmywają swe stopy w morzu. Święto znajduje się na liście atrakcji turystycznych przyciągających zainteresowanie turystów w regionie Walencji.

    

Obchody  Maurów i Chrześcijan

Obchody Świeta Maurów i Chrześcijan odbywają się w lipcu w porcie (Aduanas del Mar) w Javei, gdzie można podziwiać imponującą paradę organizowaną z tej okazji. Jest to typowe święto na Costa Blance, które celebrowane jest w wielu miejscowosciach tego regionu.

    

Mare de deu del Loreto

Wakacje "Mare de deu del Loreto" to kolejny festiwal, który odbywa sie na terenie portu w Javei (Aduanas del Mar). Zaczyna sie on pod koniec sierpnia i trwa do ósmego września. Ten popularny festiwal oferuje między innymi tradycyjny wyścig “bous a la mar” (byki do morza), w którym jałówki gonią uczestników, którzy wskakują do morza aby przed nimi uciec oraz pokazy ogni sztucznych odbywających sie na morzu. Wszystko to odbywa sie w dogodnych warunkach Zatoki Javei (Xabia).