Calpe

Praktyczne i użyteczne informacje o gminie Calpe.

  

Gmina Calpe położona jest w północnej części prowincji Alicante, pomiędzy Benissą i Alteą i jest bez wątpienia jedną z najsławniejszych na Costa Blance. Park Krajobrazowy Skały Ifach, wszystkie zatoczki, klify i plaże oraz Park Krajobrazowy Las Salinas, z którego w czasach rzymskich pozyskiwano sól do celów komercyjnych stanowią wspaniałe i interesujące dziedzictwo naturalne. Calpe, tak jak inne miejscowości Costa Blanki, doświadczyła bumu turystycznego, co zwiększyło jej populację. Zamieszkuje ją ponad  29 500 mieszkańców z czego 80% to obcokrajowcy.

  

Parki Krajobrazowe Skały Ifach oraz Las Salinas to miejsca oferujące zwiedzającym niezwykle piekne widoki. Pierwszy chroni wyjatkowo malowniczą olbrzymią skałę wchodzącą w morze. Jest ona unikatem na wybrzeżu śródziemnomorskim. W drugim można zaobserwować różne rodzaje migrujacych ptaków, jak flamingi czy żurawie, które odpoczywają i żywią się w tym parku w okresie swoich wędrówek.

   

Gmina Calpe oferuje również mozliwość odkrycia i eksplorowania innych interesujących miejsc. Możesz spacerować wzdłuż morza licznymi promenadami, podziwiać architekturę znanego Ricardo Bofill oraz  widoki Manzanery i Cabo Taoix, zwiedzić ruiny rzymskiej wioski i łaźni królewskiej czy też wybrać sie na piesze wędrówki w Sierra de Olta.

   

Wybrzeże Calpy. Zatoki, plaże i przystanie sportowe.

Wybrzeże Calpy oferuje ogromną różnorodność wysokiej jakości zatoczek i plaż rozciągniętych wzdłuż trzynastu kilometrów. Niektóre z nich otrzymały status Niebieskiej Flagi przyznawany plażom i przystaniom przez Europejską Fundację na Rzecz Edukacji o Ochronie Środowiska. Dwie z nich należy szczególnie nadmienić: Arenal-Bol i Levante-Fossa. Obie one otrzymały oznakę jakości “Q” od Hiszpańskiego Instytutu Jakości w Turystyce oraz posiadają certyfikaty ISO 9001:2008 i ISO 14001:2004 za wysoką jakość i umiejętne zarządzanie środowiskiem.

   

Główne plaże gminy Calpe odznaczone Niebieską Flagą to: Arenal-Bol, Levante Fossa i Cantal Roig.

   

Plaża Arenal-Bol.

Usytuowana zaraz przy centrum Calpe i oddzielona od niego tylko promenadą. Ponad kilometr plaży z drobnym piaskiem i wszelkimi udogodnieniami, które ułatwiają dostęp do wody osobom niepełnosprawnym wyposażony także w toalety, prysznice, parking, wieżyczki ratownicze, plac zabaw, restauracje, itp.

   

Plaża Levante-Fossa.

Drobny piasek i krystalicznie czysta woda, zaraz przy promenadzie z wieloma sklepami, restauracjami, lodziarniami, kawiarniami i pubami. W niektóre wieczory odbywają się na tej plaży seanse filmowe i jest ona równiez wyposażona we wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, przebieralnie, prysznice, toalety, wieżyczki ratownicze, plac gier i zabaw, itp.

   

Plaża Cantal Roig.

Jest to mała plaża znajdująca sie w pobliżu portu i Skały Ifach.

   

Poza wyżej wymienionymi plażami gmina Calpe oferuje także inne plaże i zatoczki: Cala Gasparet, Cala Les Urques, plaża Puerto Blanco, Cala la Manzanera, Cala el Racó, Cala del Penyal, Cala Raco del Corv, Cala Calalga i Cala del Mallorqui.

   

Przystanie sportowe.

Dla wszystkich amatorów sportów wodnych Calpe ma dwie przystanie sportowe: Real Club Náutico z Calpe i Club Nautico Puerto Blanco. Najwazniejszą z nich jest oczywiście ta pierwsza z 264 miejscami cumowniczymi, szkołą żeglowania i nurkowania oraz wysokiej jakosci udogodnieniami. Druga dysponuje 90 miejscami cumowniczymi (których ma być wkrótce 112) oraz całą niezbędną infrastrukturą.

   

Przystanie sportowe Calpe pozwalają na uprawianie wodnych sportów przez cały rok. Są one także miejscem, gdzie odbywają się, od wielu już lat, liczne imprezy takie jak na przykład Regaty Calpe-Formentera-Calpe. Calpe liczy się w świecie sportów wodnych co obrazuje fakt, iż start lub wygrana w wielu odbywających się tutaj konkursach uprawnia do startów w różnych Mistrzostwach Świata. Odbyły się tutaj między innymi Mistrzostwa Świata Regat Meczowych Kobiet.

    

Czas wolny w okolicach Calpe.

   

Sport w Calpe.

Dla amatorów sportów wodnych Calpe ma przygotowaną bogatą ofertę: katamarany, kajaki, łowienie ryb, łodzie wioślarskie, narty wodne, nurkowanie, łodzie do wiosłowania w pozycji stojacej, nurkowanie z butlą, żeglowanie, jazda na desce serfingowej za motorówką, jazda w pontonie za motorówką, wakeskating, wakesurfing, windsurfing. W Calpe jest wiele miejsc, które oferują mozliwość praktykowania sportów wodnych.

   

Z Calpe można także odbyć wycieczki morskie, w które wlicza się oglądanie podwodnej części Skały Ifach czy też krótkie rejsy do Altei i Benidormu.

   

Wędrówki piesze i spacery wśród naturalnej scenerii Calpe.

Calpe oferuje mozliwość korzystania z uroków natury dzięki licznym szlakom i parkom: Park Krajobrazowy Skały Ifach, Sierra de Olta, Las Salinas oraz lokalne parki.

   

Park Krajobrazowy Skały Ilfach.

Przez Park Krajobrazowy Skały Ilfach przebiega szlak opisany tablicami informacyjnymi o historii, florze, faunie i geologii tego miejsca oraz szlak oferujący wspinaczkę na sam szczyt góry.

      

Sierra de Olta.

Sierra de Olta oferuje liczne szlaki górskie oraz strefę kempingową na około 100 namiotów.

   

W okręgu Calpe jest wiele wydzielonych sfer zieleni i parków gdzie można cieszyć sie urokami natury.: Enginent Park, La Vallesa Park, La Cometa Park, La Empedrola Park, itp.

   

Kultura, tradycja i święta w Calpe.

Pochodzenie mieszkańców Calpe, zarówno tych z zagranicy jak i tych z innych regionów Hiszpanii, wzbogaciło odbywające się tutaj festiwale i święta poprzez połączenie lokalnych tradycji Costa Blanki i tych z innych regionów. Najważniejszymi świętami obchodzonymi tutaj są: Świeto Trzech Króli, Karnawał, Dzień Andaluzji, Fallas, Hogueras de San Juan, Targi Andaluzji, jarmarki Virgen del Carmen, Virgen de las Nieves, Romeria de la Virgen del Rocio, święto piwa, Romeria de San Francesco oraz Maurowie i Chrześcijanie.