Benissa

Praktyczne i użyteczne informacje turystyczne dla miasta Benissa

Benissa jest miejscowoscią na Costa Blanka położoną w prowincji Alicante (Hiszpania) pomiędzy miastami Calpe i Teulada - Moraira, którą zamieszkuje niewiele ponad 13 000 mieszkańców. Okręg Benissy przepełniony jest historią, kulturą, tradycją i urokiem i rozciaga się wzdłuż 4 km Wybrzeża Śródziemnomorskiego. Liczne zatoczki i klify niezwykłej urody i o dużej ekologicznej wartości sprawiają, że miasto spotyka się z niezwykłym zainteresowaniem turystów, na co wskazują, rok po roku, tysiące odwiedzających, którzy przyjezdżają do Benissy cieszyć się jej uprzywilejowanym klimatem, plażami, zabytkami, festiwalami, kuchnią i ludźmi.

    

Benissa jest jednak nie tylko obszarem turystycznym, jest to także doskonałe miejsce do życia, co obrazuje fakt iż 40% jej mieszkańców to z pochodzenia Europejczycy, głównie Anglicy i Niemcy, ale także Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Rosjanie oraz ludzie innych narodowości, którzy wybrali miasto Benissę na miejsce swego życia, a często też miejsce, w którym wychowują swe dzieci.

      

Benissa jest miastem, które zaskakuje i przyciąga. Wybrzeże pięknych plaż i zatoczek jak z marzeń, które zachowały swój naturalny urok, historyczne centrum miasta uformowane przez brukowane ulice i domy szlacheckie, które przenoszą nas w czasy średniowieczne i ludzie, których otwartość i kosmopolityczna osobowość zaprasza odwiedzajacych do cieszenia się każdym zakątkiem miasta. Wszystkie te walory czynią Benissę, w naszym mniemaniu, jedną z najlepszych lokalizacji na Costa Blance do zamieszkania i cieszenia się walorami Wybrzeża Śródziemnomorskiego.

    

Wybrzeże Benissy. Zatoczki, plaże i przystań sportowa.

    

Przystań Sportowa Club Náutico les Basetes.

Ta przystań, usytuowana w zatoce les Basetes, była jedną z pierwszych wybudowanych w okolicy. Położona jest na granicy z miastem Calpe, ma 80 miejsc cumowniczych i otrzymała miedzynarodową nagrodę Niebieskiej Flagi, która poświadcza wysoką jakość przystani i usług oferowanych tam klientom. Pośród tych usług znaleźć można: bar, restaurację, szkołę żeglowania, windsurfing i katamarany, sklep morski i centrum nurkowania.

     

Ekologicznego Szlaku Wybrzeża.

Klub Morski les Bassetes jest punktem wyjściowym Ekologicznego Szlaku Wybrzeża. Szlak oferuje możliwość miłej wycieczki wzdłuż wybrzeża Benissy, nie dłuższej niż 2 km. W różnych częściach tego szlaku można podziwiać urokliwe zatoczki i klify o dużej ekologicznej i krajobrazowej wartości oraz skorzystac z paneli informacyjnych.

     

Benissy Costa Blanka Alicante Hiszpania

    

Plaża Fustera.

Ze wszystkich plaż wybrzeża Benissy jest tą najlepiej obsługiwaną. Poza Ekologicznym Szlakiem Wybrzeża jest tutaj też specjalnie wyznaczona część sportowa oraz ta do gier i zabaw dla dzieci. Jest to plaża z drobnym piaskiem. Położona jest pomiędzy Cala Basetes i Cala Pinets, do których można się dostać w ciągu kilku minut Szlakiem Ekologicznym Benissy. Plaża jest także odznaczona Błekitną Flagą za jakość czystych wód i oferowanych usług (trapy i dostęp dla niepełnosprawnych, publiczny telefon, kafejki i restauracje, parkingi, czerwony krzyż, przystanek autobusowy, nadzór morski i inne).

     

Benissa oferuje jednakże i inne piekne zatoczki. Plaże piaskowe, żwirowe, skaliste i te z głazami z turkusowo niebieską wodą, krystaliczną i przejrzystą, wskazującą na wysoką jakość i czystość środowiska naturalnego, są doskonałe między innymi do uprawiania nurkowania, nurkowania z akwalungiem, wędkowania, wiosłowania, winsurfingu i żeglowania. Latem często można zobaczyć na wybrzeżu łodzie rekreacyjne i wycieczkowe, które łączą Calpe, Benissę i Morairę i podpływają do tych niesamowitych miejsc: między innymi do wspomnianej już plaży Fustera i zatoczki les Basetes, do zatoczek: Pinets, Llobella, Baladar i Advocat. W dwóch ostatnich znajdują się bary i restauracje z widokiem na morze gdzie latem można zjeść lunch lub kolację na świeżym powietrzu.

      

Lokalna gastronomia Benissy

    

Oferta gastronomiczna Benissy bazuje na diecie śródziemnomorskiej z dodatkiem typowych lokalnych produktów wiejskich i morskich. Śródziemnomorskie ryby wyróżniają sie smakiem, olbrzymia różnorodność potrawek ("Borreta de melva" , "Bull amb ceba", "Mullador de pelleta", "Sang amb ceba", "Putxero de polp", "Mullador de sangatxo", "Coques al calfó i amb mulldor") oraz, w szczególności, lokalne potrawy z ryżu  "arroz al horno", "arroz del señoret", "arroz con haba pelada", "arroz con judías y nabos"  i specjalność lokalnej kuchni: "El Putxero de polp". Tymi potrawami, typowymi dla kuchni Valencji i Benissy, można rozkoszować sie w restauracji “Casa Canto”.

    

Specjalnej wzmianki wymagają tez tradycyjne kiełbasy, wyrabiane w lokalnych wędliniarniach, według przepisów i zgodnie z zasadami dziedziczonymi w rodzinie przez pokolenia, które zyskały prestiż na poziomie lokalnym, a nawet krajowym, dzięki swojemu wyjątkowemu aromatowi.

     

Szkolnictwo w Benissie i okolicach.

     

Państwowa szkoła podstawowa Padre Melchor

C/ Escoto S/n

Telephone: 96 573 07 30

Fax: 96 573 07 30

E-mail: 03003267@edu.gva.es

Web: www.cpparemelchor.com

       

Państwowa Szkoła Padre Melchor

C/ Sanchís Guamer, s/n.

Telephone: 96 573 07 10

Fax: 96 573 40 60.

     

Państwowa Szkoła Manuel Bru

Avda. Madrid s/n

Telephone: 96 573 20 10

      

Publiczne Gimnazjum (IES) Josep Iborra

Avda. Ausias March nº 7

Telephone: 96 573 00 07.

     

Centrala Uniwersytecka

C/ Purísima, 57- 59

Telephone: 96 573 35 62

E-mail: seu.benissa@ua.es

           

Międzynarodowa Szkoła Laude Szkoła Wyższa  im. Lady Elizabeth

Ctra. Benissa a Jalón, s/n

03729 Lliber (Alicante)

Przyjęcia: Telefon do Szkoły Wyższej: +34 689 461 103

Administracja Szkoły: +34 689 461 104

Fax: +34 965 732 577

E-mail: info@laudeladyelizabeth.com

Web: www.laudeladyelizabeth.com

          

Atrakcje sportowe w Benissie.

    

Sporty wodne.

Benissa i jej sportowa przystań oferują możliwość nauki windsurfingu, pływania na katamaranie i kajaku, wakeboardingu i wioślarstwa. Wędrówki wodne to inna interesujaca opcja, którą oferuje wybrzeże Benissy. Nurkowanie z rurką jest zabawnym, prostym i tanim sposobem na start w świecie nurkowania, potrzebne są tylko gogle, rurka i płetwy. Benissa oferuje wiele miejsc do praktykowania tego rodzaju nurkowania i odkrywania różnorodnych gatunków, które oferuje lokalne dno morskie. Pośród tych miejsc wyróżnia się Posedonia Oceanica, którą cechują gęste podwodne łąki. Wszystkie te wodne aktywności dają mozliwość cieszenia się wybrzeżem tej okolicy, światem spokoju i wolności znajdującym się w wyjątkowej kombinacji niezwykłych widoków dna morskiego, klifów i plaż.

     

Wędrówki.

Krajobraz Benissy jest pełen kontrastów łączący środowisko morskie z górskimi pasmami Sierra de Bernia, la Solana i Olta. Pasma te oferują piesze spacery wyznaczonymi szlakami w naturalnym otoczeniu gór. Jedna z najbardziej interesujących i widokowych szlaków jest droga PR-CV7 w Sierra de Bernia, której część przecina pasmo i przebiega przez otwór w skale (“Forat”) oraz biegnie wzdłuż widokowych balkonów nad Alteą i w Sierra Gelada.

    

Dla dopełnienia atrakcji sportowych Benissa oferuje podgrzewany kryty basen z siłownią, spa i szwedzkim prysznicem, sauną i jacuzzi; sportowy kompleks el Collao z odkrytym basenem i kortem tenisowym; i Miejskie centrum Sportowe Palau Sant Pere gdzie, pośród innych dyscyplin sportowych, można trenować koszykówkę i piłke nożną na krytej sali. Są tutaj również udogodnienia do trenowania wioślarstwa i centrum jazdy konnej, gdzie można trenować jeździectwo sportowe oraz jeździć na wyprawy konne przez piękne pola i góry Benissy.

     

Kultura, tradycja i uroczystości Benissy.

Benissa, jak inne śródziemnomorskie miasta, oferuje ogromną różnorodność festiwali i uroczystości przez cały rok.

        

Fira y porat de Sant Antoni.

Spotyka sie z zainteresowaniem turystów i jest świętowany w drugiej połowie stycznia. Od lat jarmark ten jest handlowym wydarzeniem centrum regionu i w czasie jego trwania organizowane są różne wydarzenia, między innymi takie jak błogosławienie zwierząt, handel bydłem, atrakcje jarmarczne czy rynek średniowieczny.

      

Święto patrona.

Dla uczczenia Purissima Xiqueta obchodzone jest w czwartą niedzielę kwietnia każdego roku. Jest to najważniejsze wydarzenie w okolicy, świetowane przez całą wspólnotę miasta, w trakcie którego odbywają sie liczne uroczystości religijne, podczas których okazuje się cześć i oddanie świętej; takie jak msza z wyniesieniem i zstąpieniem Najświętszej Dziewicy Maryi, przed procesją i po niej oraz obrzędy świeckie, takie jak koronacja królowej festynu, parady, fajerwerki, darmowe koncerty i tradycyjne walki byków na rynku miejskim.

      

Maurów i Chrzescijan.

Uroczystości walk Maurów i Chrzescijan dla upamiętnienia Świetego Piotra obchodzone są co roku w weekend najbliższy dacie 29go czerwca. Maurowie i Chrześcijanie jest tradycyjnym świętem Autonomicznej Wspólnoty Walencji i obchodzi się je w wielu miejscowosciach prowincji Alicante, wśród których najsławniejsze jest to obchodzone w Alcoy, gdyż przyciąga turystów z całego świata. Jest to uroczystość trwająca cały weekend i oferująca odwiedzającym udział w wyjatkowym spektaklu z zapierającymi dech w piersiach kostiumami i fajerwerkami oraz w nocnym życiu odbywającym się w licznych “cavilas” rozsianych po całym miescie.

     

Wymienione uroczystości są tymi najważniejszymi, ale również w miesiącach letnich Benissa i jej sąsiedztwo oferują liczne festiwale na świeżym powietrzu.

    

Odległości (km).

       

5 km Do plaży

93 km Do lotniska w Alicante "El Altet"

133 km Do lotniska w Walencji "Manises"

80 km Do Alicante

120 km Do Walencji

50 km Do Gandíi

40 km Do Benidormu

19 km Do Altei

10 km Do Calpe

11 km Do Morairy

20 km Do Javei

24 km Do Denii

453 km Do Madrytu

470 km Do Barcelony

8 km Do okolic Vall del Pop

18 km Do najbliższego centrum handlowego

20 km Do Szpitala Regionalnego w Denii

4 km Do Miedzynarodowej Szkoły im. Lady Elizabeth.

8 km Do Pola Golfowego San Jaime

3 km Do stacji kolejowej

1 km Do wjazdu na autostradę