Altea

Przydatne informacje o miejscowości Altea

     

Altea to urocze miasteczko, położone w pobliżu miejscowości Calpe i Alfaz del Pi, około 10 km. na północ od kurortu Benidorm. Altea uważana jest, również przez wiele osobistości ze świata kultury, sztuki, polityki i showbiznesu, którzy mają tutaj swoje posiadłości, jako jedno z najpiękniejszych miast na wybrzeżu Costa Blanca (Alicante) w Hiszpanii.

   

Jej emblematyczne Stare Miasto, usytułowane na wzgórzu, to oaza spokoju. Stąd rozciąga się wspaniały widok na wybrzeże Costa Blanca. Typowe place i kościóły z niebieską kopułą, wąskie uliczki pełne kwiatów i wielu magicznych zakatków, sklepów, galerii, warsztatów artystycznych i restauracji zachęcają do podróży w czasie. A na brzegu Morza Śródziemnego znajdziemy  pasaż nadmorski, port i przystań jachtową Atlei.

   

Stare miasto w Altei, które znajduje się na szczycie wzgórza, zostało ogłoszone jako miejsce o wartości kulturalnej i turystycznej. Portal Vell, ulica Santa Barbara, Plac Kościelny czy Kościół Matki Bożej Pocieszenia, którego niebieskie kopuły możemy znaleść na większości pocztówek, to tylko niektóre z najpiękniejszych budynków i ulic tego tradycyjnego, zabytkowego centrum miasta Altei.

   

Wybrzeże Altei. Zatoczki, plaże i przystanie.

Zatoka Altei, która w północnej części jest zamknięta przez imponującą górę Morro de Toix , oferuje ponad 8 km wybrzeża z plażami, zatoczkami i klifami.

   

Wzdłuż wybrzeża Altei, z północy na południe, znajdują się zatoczka Cove Bar, która jest pograniczem pomiędzy Calpe i Alteą, dalej plaża Mascarat, zatoczka Barreta (w pobliżu przystani Luis Campomanes) i plaża Solsida. Na ogół są to pół-dzikie plaże, z niewielkimi kamykami, co sprawia, iż są to doskonałe miejsca do nurkowania w ich krystalicznie czystych wodach.

   

Kolejne plaże to Playa de La Olla (pomiędzy Portet de L'Olla i  Villa Gadea), skąd się widoki na małe wysepki "L'Illeta" i "L´llot". Dalej rozciąga się plaża Cap Negret u ujścia rzeki Algar i centralnie położona plaża Roda (plaża żwirowo - kamienista), ciesząca się odznaczeniem Błękitnej Flagi ze względu zarówno na jakośc wody, jak również na jej miejsca parkingowe, sklepy, place zabaw dla dzieci, bary, restauracje, itp.

   

W południowej części zatoki Altei, mijając port rybacki i przystań jachtową, znajduje się pół-miejska, szeroka plaża Playa de Cap Blanch. Jest to plaża żwirowa z łatwym dostępem, parkingiem i restauracjami. Ta plaża graniczy z plażą w Albir, zamykającą z południa wybrzeże Altei.

   

Port i Klub Morski w Altei.

Port i Klub Morski w Altei znajdują się u podnóża miasta, w uprzywilejowanym miejscu, które oferuje doskonałą ochronę przed wiatrem i falami sztormowymi. Posiada bogate zaplecze techniczne, gdzie można znaleźć wszystko co potrzebne do pielęgnacji i cumowania łodzi.

   

Port sportowy Marina Greenwich w Altei.

Port jachtowy Marina Greenwich zawdzięcza swoją nazwę faktowi, iż jest to jedyny port sportowy na świecie, który zbiega się z południkiem 000 ° 00 '00'' Greenwich. Ta przystań w Altei zaliczana jest do jednych z najbardziej charakterystycznych portów jachtowych Morza Śródziemnego. Port ten oferuje doskonałe usługi i udogodnienia, zapewniające jego członkom wspaniałe warunki do wypoczynku i rekreacji.

    

Sport, tradycja, kultura i rozrywka w Altei.

    

Sporty wodne w Altea.

Klub Jachtowy Altea Yacht Club promuje i oferuje miłośnikom sportów wodnych uprawianie i inicjacje w sportach wodnych. Wśród wielu możliwości praktykowania tych sportów należy wyróżnić: szkołę żeglarstwa i sterowania, szkołę dla obsługi statków i szkołę wioślarską. Klub ten organizuje również regaty żeglarskie i wioślarskie oraz zawody wędkarskie i zawody w nurkowaniu.

   

Przez cały rok organizwoane są zawody sportowe na wysokim poziomie, wśród których należy wymienić klasyczne Regaty Jachtowe 200 Mil lub Open Altea Bay.

   

Inną ciekawą dyscypliną, którą można urpawiać w Altei, jest nurkowanie. Czyste wody Altei zapewniają niezapomniane chwile podczas odkrywania jej podwodnego świata.

   

Szlaki turystyczne w Altei.

W rejonie Altei znajdują się niezwykle malownicze i krajobrazowe szlaki turystyczne, takie jak szlak nad  rzeką Guadalest i Algar lub szlaki górskie Bernia, Studnie Algar czy też geologiczny szlak na klifach góry Morro de Toix.

   

Sport w Altea.

Miejscowość Altea oferuje wiele miejsc i udogodnień do uprawiania sportów lądowych, takich jak miejskie ośrodki sportowe i boiska, klub tenisowy, klub golfowy i klub jeździecki.

   

Tradycje i święta w Altea.

Święta i uroczystości w Altea to charakterystyczne i tradycyjne wydarzenia na Costa Blance (Alicante, Hiszpania): muzyka, taniec, ceremonie religijne, spektakle z udziałem byków "Bous al Carrer" (Byki na ulicach), i ogień i proch, które są uznawane za integralną część tradycji regionu autonomicznego Walencji.

   

Altea ma własną, od stuleci pielęgnowaną tradycję, który odbywa się podczas Święta Ognia Świętego Jana, i która jest nazywana "l'ABRET". Polega ona na tym, iż wspólnymi siłami młodszych i starszych  mieszkańcow Altei wnoszona jest duża topola z dolnej części miasta na Plac Kościelny (Plaza de la Iglesia), gdzie jest ona sadzona tylko przy pomocy czterech sznurów.

   

W sierpniu w Altei odbywa się święto "San Roque" i "San Lorenzo". To ostatnie znane jest ze spektakularnych pokazów sztucznych ogni, które odbywają się tutaj od prawie 30 lat. Charakterystyczną cechą jest fakt, iż jest to jeden z niewielu pokazów sztucznych ogni na świecie, które wystrzeliwane są w całości z morza. Pokaz ten jest skomplikowanym wyzwaniem pirotechnicznym i uważany jest za jeden z najważniejszych momentów lata z punktu widzenia turystyki na Costa Blance.  Pokazy te stały się referencją innowacji na arenie międzynarodowej w świecie fajerwerków.

   

Innym, typowym w Altei jak również w wielu innych miastach na wybrzeżu Costa Blanca świętem, jest Święto Maurów i Chrześcijan. To święto odbywa się w związku z obchodami święta miasta, na cześć Świętego Chrystusa, w ostatnim tygodniu września.