Denia

Przydatne informacje, turystyka i atrakcje Denii.

   

Denia jest jednym z najważniejszych miast w prowincji Alicante, z zarejestrowaną populacją około 44.400 mieszkańców. W lecie liczba przebywających tu ludzi może przekroczyć 200 tysięcy, co daje wyobrażenie o znaczeniu turystycznym tego miasta.

    

Położona na północnym wybrzeżu Costa Blanca, niemal w połowie drogi między Walencją a Alicante, Denia jest stolicą regionu Marina Alta. Denia, a także miejscowości Javea, Gata de Gorgos, Moraira, Teulada-Benissa, Calpe i Altea, znajdują się w niezmiernie pięknym i uprzywilejowanym miejscu na wybrzeżu Costa Blanca w rejonie Walencji w Hiszpanii, przez jego łagodny klimat, spokój, bogatą kulturę i tradycje, festiwale i gastronomie. Tu można cieszyć się życiem nad Morzem Śródziemnym, jak również korzystać z szerokiej oferty sportów wodnych.

    

Miejscowości te mają doskonałą lokalizację nad Morzem Śródziemnem, w pobliżu miasta Benidorm, Walencji i Ibizy. Ta część wybrzeża Costa Blanca charakteryzuje się przez swoje cudowne plaże i zatoczki, obszary przyrodnicze chronione, przystanie jachtowe i pola golfowe.

    

Plaże i zatoczki w Denii (Alicante, Costa Blanca).

Denia ma około 18 km linii brzegowej, podzielonej na dwie odrębne części przez port. W północnej części miasta znajdują się piaszczyste plaże Les Marines, a w południowej są plaże Las Rotas.

   

Plaże Les Marines w Denii.

Plaże Les Marines są to w większości piaszczyste i płytkie plaże, na których panują dogodne warunki do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i żeglarstwa. Są to plaże Les Marines, Les Bovetes, Els Molins, L Almadrava i Montgo, i znajdują się w północnej części miasta.

   

Plaże Las Rotas w Denii.

W południowej części miasta Denii znajdują się plaże Las Rotas. Pierwsza z nich to piaszczysta plaża La Marineta Cassiana. Dalej rozciągają się zatoczki Las Rotas wzdłuż wybrzeża: plaża Trampolí, Punta Negra, Arenetes i La Cala.

     

Niektóre z plaż i zatoczek Denii posiadają odznaczenie „Niebieskiej Flagi" oraz gwarancje ISO 9001 (certyfikat jakości) i ISO 14001 (certyficat zarządzania środowiskiem naturalnym), które gwarantują wysoką jakość wód i usług: czystośc, wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, policja , ochrona, pierwsza pomoc, itd.

     

Klubu jachtowy i sportowy w Denii (Alicante).

Denia poprzez swoją lokalizację jest najbliżej położonym miastem od Wysp Balearskich, Ibizy i Majorki. Jej długowieczne tradycje rybackie i handlowe sprawiają, iż miasto to żyje w ścisłym kontakcie z morzem. Denia aktywnie promuje sporty wodne i imprezy sportowe, a jej port uważany jest za jeden z najważniejszych ośrodków morskich w prowincji Alicante i w rejonie basenu Morza Śródziemnego.

   

Bliskośc do Balearów sprawia, ze z portu w Denii można w ciągu kilku godzin dostać się na Ibizę dzięki połączeniom promowym, które łączą miasto Denia z wyspą.

   
Klub jachtowy w Denii znajduje się w doskonałej lokalizacji w odległości 300 metrów od centrum miasta i wszystkich centrów handlowych i rozrywkowych. Port może przyjąc ponad 600 statków i posiada liczne udogodnienia i instalacje, spełniające wymogi normy jakości ISO 14001, takie jak: obszar cumowania zimą, parking, podjazd do morza, podgrzewany kryty basen, sklepy i sale konferencyjne i miejsca wystawowe.

   

Uprawianie sportu w Denii.

Klimat Denii pozwala miłośnikom sportu uprawiać przez większość część roku zarówno sporty wodne jak i lądowe.

     

Dla miłośników sportów wodnych należy zaznaczyć fakt, iż wiatry w Denii sprawiaja, że miasto zaliczne jest do jednego z najbardziej korzystnych miejsc w Hiszpanii do uprawiania windsurfing, kiteboardingu i żeglarstwa. Najbardziej odpowiednie rejony to plaże Les Marines, które posiadaja specjalne oznaczonia dle uprawiania tych sportów. Ponadto w Denii jest kilka szkół żeglarskich, w tym Royal Yacht Club Denia, który ma długoletnią tradycję w organizacji regat.

     

Miłośnicy sportów lądowych mogą uprawiać trekking na licznych trasach górskich, tenis, jazdę na rowerze lub grę w golfa w La Sella Golf Club, położony w otoczeniu lasu śródziemnomorskiego, w pobliżu parku naturalnego Montgo.

     

Obszary naturalne w Denii. Park Naturalny Montgo.

Park Montgo cieszy się mianem obszaru chronionego ye wyględu na swoje wartości krajobrazowe i przyrodnicze wartości. Park znajduje się na pograniczu miast Denia i Xabia, i oferuje liczne szlaki turystyczne i jaskinie (Senda del Raco del Bou, Cova de l'Aigua, CovaCamell, Creueta) na których można podziwiać spektakularne widoki na wybrzeże Morza Śródziemnego.

   

Tradycje i święta w Denii.

Miasto Denia  jest jednym z hiszpańskich miast o największej liczbie dni świątecznych w roku. Każda pora roku ma swoje święto i jego uroczyste obchody dla rozrywki i przyjemności publiczności w każdym wieku, zarówno dla mieszkańców jak i turystów miasta. Główne święta w Denii to:

   

Parada Trzech Króli.

Trzej Królowie przybywają drogą morską dnia 5 stycznia każdego roku do portu w Denii.

   

Las Fallas (Święto Ognia) w Denii.

W marcu w dniach od 16 do 19, Denia obchodzi Fallas, Święto Ognia. W czasie obchodów tego święta odbywają się liczne parady, mascletadas, fajerwerki, koncerty muzyczne, oferty gastronomiczne, składanie dziękczynienia Matce Boskiej od bezradnych a postaci darowania kwiatów,itp. Święto kończy się tradycyjnie spaleniem figur na ulicach miasta w nocy 19 marca.

    

Czerwcowa Procesja Virgen del Rocio.

Również w czerwcu Denia obchodzi święto ognisk Świętego Jana, w czasie którego odbywają się procesje i uroczystości w Ermitażu San Juan.

    

Dni Miasta Denii.

W lipcu odbywają się uroczystości miasta i ku czci Świętej Krwi i Bous a la Mar (Byki do Morza), święta, które  zostały mianowane jako wydarzenia turystyczne o interesie ogólnokrajowym. W czasie trwania tych świąt, w których bierze udział całe miasto maja miejsce liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe: "Bous a la Mar" (uciekający przed bykami ludzie skaczą do morza w porcie w Deni), koncerty, parady, pływające fajerwerki wystrzeliwane z północnego falochronu portu w Denii, zabawy i gry dla dzieci, zawody sportowe, festiwale, itd.

    

Święto Maurów i Chrześcijan w Denii.

Tradycyjną uroczystością w prowincji Alicante i Walencji są Święta Maurów i Chrześcijan, które w Denii odbywają się w połowie sierpnia i upamiętniają odzyskanie przez chreścijan ziem, które przez wiele wieków były pod nadzorem arabskich władców.

     

Kultura i rozrywka. Historyczne centrum i zamek w Denii.

W dzielnicach zabytkowego centrum Denii znajdują się liczne punkty handlowe i gastronomiczne, które sprawiają, iż jest to ważna część handlowa, kulturalna i rozrywkowa miasta. Atmosfera tego miejsca pozwala odbyć podróż po historii tej miejscowości.

   

Pod względem kulturalnym, stare miasto oferuje podczas spaceru jego ulicami podróż do czasów arabskich. Chodząc uliczkami Starego Miasta możemy zwiedzić najważniejsze zabytki i muzea Denii: Zamek, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Zabawek.

   

Jeśli chodzi o rozrywkę, to tradycyjna rybacka dzielnica "Baix la Mar", jak również ulica Calle Loreto, oferują malownicze place i ulice pełne sklepów, barów i restauracji, tworząc strefy handlowe i gastronomiczne, gdzie można przyjemnie spędzić czas wolny i które są godne polecenia wszystkim odiedzającym Denię.

   

Gastronomia Denii.

Kuchnia w Denia jest wyraźnym przykładem bogactwa diety śródziemnomorskiej z najlepszymi owocami morza i produktami walencjańskich pól i sadów. Przede wszystkim należy wymienić słynne czerwone krewetki z Denii, dania z ryżu (w tym "Arroz a banda"), "Suquet de peix", espencat, suszone ośmiornice, jeżowce, słodkie wino deserowe „La Mistela„, rodzynki, itp.

      

Wszystkie z tych dań i potraw można spróbować w wielu lokalnych restauracjach, które przygotowują dania kuchni regionalnej. Również jest wiele restauracji innych rodzajów kuchni: krajowej i międzynarodowej, lub tak  zwanej kuchni autorskiej. Wśród restauracji, najbardziej znanym krajowym i międzynarodowym gastronomem jest kucharz Quique Dacosta, któremu kilkakrotnie zostało przyznane jedno z najwyższych wyróżnień gastronomicznych: trzech gwiazdek Michelina, za jakość i kreatywność swojej kuchni.